Matcha jako pleťový zázrak

Japonský čaj matcha je oblíbený v hodně zemích dokonce i mezi lidmi, kteří nejsou přílišnými milovníky popíjení čajů. Příčina je velice jednoduchá. Matchu lze používat jak při přípravě čaje, tak ho lze použít i v kuchyni. V kuchyni ho lze využít při přípravě zmrzliny či různých košíčků, samozřejmě také při přípravě matcha latté. I těmito způsoby lze tedy získat účinné látky z matchy do lidského těla. Během posledních let se objevují i další účinky matchy. Matchu lze použít také při přípravě pleťové masky. Tato maska má blahodárný vliv na celkový vzhled i zdraví Vaší pokožky.

Jednou z nejdůležitějších a velice prospěšných složek tradičního čaje matcha je samozřejmě katechin EGCG. Katechin EGCG totiž představuje jednu z nejdůležitějších složek matchy, protože působí jako prevence nádorových onemocnění. Další pozitivní schopností katechinu EGCG je jeho schopnost negativně ovlivňovat aktivitu volných radikálů, které jsou nežádoucí pro lidské tělo. Tato schopnost byla prokázána v mnoha studiích. Bylo také zjištěno, že matcha je schopna chránit lidský organismus například před UV paprsky, či před látkami, které mají na svědomí poškození DNA našich buněk. Na základě těchto zjištění potom došlo k experimentům, na závěru kterých bylo zjištěno, že matcha zlepšuje stav a vzhled lidské pleti.

Vědci v Německu se přímo zabývali souvislostí mezi pravidelným pitím čaje matchy a zdravím kůže člověka. Během svých výzkumů zjistili, že pokud člověk vypije za jeden den alespoň jeden šálek matchy (šálek matchy obsahuje desetkrát více katechinu než šálek obyčejného zeleného čaje), po uplynutí dvanácti týdnů dochází ke zlepšení celkového stavu pokožky. Matcha také pozitivně ovlivňuje zásobování kožních buněk kyslíkem a také má pozitivní účinky na prokrvení kůže. Vědci zkoumali pokožku německých žen při konzumaci matchy a výsledkem bylo zjištění, že se jejich pokožka byla pružnější a současně také efektivněji chráněna před UV zářením, které je obsaženo v paprscích Slunce.

Pro dosažení pozitivního vlivu matchy na zdraví lidské pokožky je doporučováno vypít až tři šálky za den. Ze začátku je vhodné použít zhruba polovinu čajové lžičky na jeden šálek čaje. Postupně se může množství navyšovat, kdy je možné použít až jednu čajovou lžičku na jeden šálek čaje.

Samozřejmě že užití matchy prostřednictvím vypití nepředstavuje jedinou možnost jak docílit zdravější pokožky. Matchu totiž můžeme využít při výrobě domácí pleťové masky. Do této domácí masky se přidává právě matcha. Příprava masky je jednoduchá, zvládne ji každý. Pro Váš první pokus o přípravu masky s machou je optimální použít půl čajové lžičky matchy a promíchat ji s horkou vodou o stejném množství. Směs je nutné důkladně promíchat, aby vznikla jemná pasta sytě zelené barvy.

Matcha maska obsahuje vysokou koncentraci antioxidantů, které působí v oblastech pokožky, kde je to nejvíce potřebné. Matcha maska je také velmi vhodná pro lidi, kteří mají citlivou a podrážděnou pokožku. Pokud budete tuto masku pravidelně provádět, výsledkem bude potlačení zánětů ve Vaší pokožce, dále posílení ochrany před nebezpečným UV zářením. Matcha maska mimo jiné také udržuje zdravou barvu Vaší pleti.

Domácí matcha maska nepředstavuje jediný způsob, jak profitovat ze složení čaje matcha. Na trhu totiž můžeme nalézt velké množství kosmetických přípravků odlišných značek, které se zakládají právě na unikátním složení čaje matcha.