Jak zhubnout díky čaji matcha

Zelený čaj je už dlouhou dobu doporučován výživovými poradci. Jestliže přemýšlíte nad tím, že byste chtěli změnit svůj jídelníček a celkově svůj životní styl, je téměř jisté, že ať už hned či později, určitě ale narazíte na konzumaci právě zeleného čaje. Zelený čaj totiž obsahuje velké množství antioxidantů, dále působí jako prevence před vznikem nádorových onemocnění a také způsobuje zmírnění stárnutí kůže. Kvůli těmto pozitivním účinkům na lidské zdraví má miliony konzumentů a milovníků napříč celým světem. V této souvislosti je nejvhodnější volbou zelený čaj matcha. Výše zmiňované pozitivní účinky jsou totiž u tohoto druhu zeleného čaje ještě efektivnější. Díky pravidelné konzumaci čaje matcha dochází v lidském těle ke zrychlení spalování tuků.

Snažíte-li se zhubnout nějaké to kilo, můžete se rozhodnout pro dvě možnosti. První možností je snížit Váš energetický příjem, na který jste zvyklí, tedy výrazně změnit Váš současný jídelníček. Druhou možností je zvýšit Váš energetický výdaj při současném zachování jídelníčku, na který jste zvyklí. U této druhé možnosti Vám může velmi pomoci japonský práškový čaj matcha.

V mnoha klinických studiích bylo prokázáno, že vypití šálku zeleného čaje matcha čtyřnásobně zefektivní přirozenou termogenezi lidského organismu. Termogeneze je proces, který můžeme volně přeložit jako dovednost našeho organismu spalovat nabyté kalorie.

Kladete si otázku, čím je to způsobeno? Čím se čaj matcha odlišuje od tradičního zeleného čaje? Odpověď není vůbec složitá. Při konzumaci matchy je nápoj vypit i včetně rozdrcených lístků, na rozdíl od tradičního zeleného čaje. V důsledku toho se do lidského těla dostává až desetkrát více látek (které mají pozitivní vliv na zdraví člověka), než je tomu v případě konzumace běžného zeleného čaje.

Je nutné upozornit na to, že jestliže budeme konzumovat příliš sladkostí a současně si budeme myslet, že to zachráníme vypitím jednoho šálku matchy, jsme na velkém omylu. Při cílevědomé snaze o hubnutí hraje samozřejmě nezastupitelnou roli dostatek pohybu. Až následně potom působí pozitivně účinky čaje matcha.

Organismus člověka běžně spaluje kalorie tempem asi 8-10 % celkového denního výdaje. Jestliže ovšem učiníte součástí Vašeho jídelníčku či pitného režimu také čaj matcha, dojde ke zvýšení tempa spalování kalorií až na úroveň 35-43 %. To tedy ve výsledku znamená, že Vaše cvičení bude co se týče spalování kalorií až čtyřikrát efektivnější, než v situaci, kdy byste matchu nepili. Dalším pozitivním účinkem matchy je, že představuje významný zdroj energie, který ovlivňuje výdrž člověka při vykonávání fyzické aktivity – například při cvičení. Díky tomu tedy téměř jistě budete mít pro cvičení více sil i energie.

Další studie sledovaly závislost mezi spalováním tuků a vypitím čaje matchy ihned po skončení fyzické aktivity. Výsledkem bylo zjištění, že pokud člověk vypije šálek matchy ihned po ukončení fyzické aktivity, dojde ke zvýšení spalování tuků o zhruba 25 %.

Nejlepší cestou ke zhubnutí je tedy kombinace vykonávání fyzických aktivit (tedy cvičení) a současně konzumace čaje matchy až tři šálky za den. Jedním z účinků bude, že budete mít více sil do samotného cvičení, ale také dojde ke zvýšení tempa spalování kalorií. Optimální situací proto je, pokud vyměníte některé nápoje, které popíjíte během celého dne, za pití matchy. Samozřejmě není nutné si ji připravovat pouze dle pravidel japonského čajového obřadu. Matcha má totiž výbornou chuť, ať už se rozhodnete pro její různou variantu, či pokud ji použijete jako ingredienci do jiných nápojů.